Bursluluk Sınavı Ne Zaman?

MEB’de okuyan öğrenciler bu kez burs ile eğitimlerine devam etmek istiyorlar hal böyle olunca da bu sıralar en sık sorulan soru bursluluk sınavı ne zaman  orusu oldu. 2022 yılında 21 Nisan ve 13 Mayıs 2022 tarihlerinde başvurular gerçekleşmişti.  Sınav ise 4 Eylül 2022 Pazar günü sabah saat 10:00 da gerçekleşmişti. Bu yıl henüz başvuru tarihleri belli olmadı.

Bursluluk Sınavı Hangi Sınıfları Kapsıyor?

Özellikle bursluluk bazen MEB’de olabilirken bazen de özel kulların burs için sınav yaptığını biliyoruz. Bazı öğrenciler burs ile özel okullarda tam burslu olarak dahi eğitim hayatlarına devam ediyorlar. Her özel okulun bursluluk sınavı ne zaman? Özellikle her özel okul yılın ilk günlerinde sınav yaptıkları ve buna yönelik burslu öğrenciler kabul etiklerini biliyoruz. MEB’de yani devlet okullarında okuyan ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilerde yıllardır karşılıksız olan devletten burs alabiliyorlar. Bunun için düzenlenen sınavlar ilköğretim öğrencileri ve ortaöğretim öğrencileri için yapılıyor.

Okullarda özellikle seviye belirleme sınavları yapılarak bu öğrenciler belirlenebiliyor. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen İOKBS sınavı yani İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk sınavları yılda bir kez düzenleniyor.5,6,7,8’nci sınıflar ilköğretim sınavlarına girerken 9,10,11’nci sınıflar ise ortaöğretim bursluluk sınavına giriyorlar. Bursluluk sınavı ne zaman olacağı 2023 yılında tarihler henüz belirlenmedi.

Bursluluk sınavına hazırlanıyorsanız, sizde sitemiz üzerinden soruları çözebilirsiniz.

Bir yanıt yazın